naročanje na tel.:
0590 636 00, 051 636 000ali

Hormonski posvet ob hormonskem neravnovesju

Hormonov nikakor ne predpisujemo v preventivne namene. Slediti moramo najnovejšim smernicam, zdravljenje ženske je potrebno začeti čim bolj zgodaj ob nastopu klimakteričnih težav, torej velikokrat še pred nastopom mene. Hormone uvajamo v najnižji možni dozi, ki ublažijo oziroma prekinejo klimakterične težave. Količina hormonov je danes nižja kot v preteklosti.

Pregled pred uvedbo zdravljenja

Pred uvedbo zdravljenja moramo ženski izmeriti krvni tlak, zabeležiti telesno težo in izključiti kronična obolenja, kot so povišan krvni tlak, sladkorna bolezen, povišane maščobe v krvi, avtoimune in jetrne bolezni. V krvi lahko določimo folikel stimulirajoči hormon (FSH), ki nam pove, kako aktivna sta še jajčnika in določi ali je ženska v meni.

Po obsežni anamnezi sledi razširjen ginekološki pregled z odvzemom brisa mateničnega vratu, kolposkopijo, manualnim pregledom notranjih rodil in ultrazvočnim pregledom jajčnikov in maternice. Izključimo ginekološka obolenja kot so miomi, endometrioza, hiperplazija maternične sluznice, nepojasnjene krvavitve iz maternice ali morebitno nosečnost. Ginekološki pregled mora ženska opraviti enkrat letno ter opraviti ginekološki ultrazvočni pregled z meritvijo debeline maternične sluznice.

Dojke

Ženska si mora dojke redno pregledovati in vsaki dve leti opraviti mamografijo dojk. Pregledamo in pretipamo obe dojki, svetujemo redno samopregledovanje in mamografsko kontrolo na dve leti. Šele nato se odločimo ali je ženska s težavami primerna za uvedbo HNZ. Lahko tudi enrat letno opravimo ultrazvok dojk. Priporočljivo je, da se ženske zdravo prehranjujejo, dovolj gibajo in ne kadijo. Pristop k posamezni ženski ni le pisanje receptov, zahteva strokovno in časovno opredelitev ženinega zdravja. Po potrebi žensko naročimo na kontrolo čez nekaj mesecev, vsekakor pa jo ginekološko pregledamo vsako leto. 

Hormoni

Novost v HNZ predstavljajo nizkodozni estrogensko progesteronski preparati ali kombinirano zdravljenje z obliži preko kože, ki vsebujejo estrogen. Tega menjavamo en do dva krat na teden. Za varovanje rakavega obolenja maternice lahko istočasno vanjo vstavimo hormonski maternični vložek, ki vsebuje progestagen levonorgestrel. Ima zaščitno in kontracepcijsko vlogo. Seveda vse druge oblike HNT zaščite pred nosečnostjo ne predstavljajo. Ženskam, ki se zdravijo zaradi visokega krvnega tlaka in uživajo tablete, raje predpisujemo zdravila za HNZ v obliki obližev in ne tablet. Nizkodozni preparati ublažijo klimakterične simptome v več kot devetdesetih odstotkih, zmanjšajo motnje spanja, živčnost in razdražljivost ter uredijo nereden menstrualni ciklus. Zaradi majhne koncentracije hormona predstavljajo takšna zdravila manjše tveganje za razvoj trombembolije oziroma ostalih neželenih učinkov takšnega zdravljenja. Navodila o dolžini jemanja zdravil so se spremenila.

Včasih so ženam svetovali ali kratkoročno (do pet let) ali dolgoročno zdravljenje. Danes ginekologi svetujemo zdravljenje za ublažitev menopavznih težav več let. Ko z uživanjem žene prekinejo, lahko ugotovijo, ali so težave še prisotne in po potrebi s terapijo nadaljujejo. Ob uporabi nizkodoznega preparata in izvajanju vseh naštetih navodil ni kontraindikacij za jemanje HNT, zgornja meja starosti ženske za terapijo ni omejena.

Članki

Sindrom policističnih ovarijev (PCOS) je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah.
Povzroča motnje menstruacije, neplodnost, debelost, povečano poraščenost in možnost, da zbolimo ...

Kaj moramo vedeti o bolezni, ki povzroča motnje menstruacije in neplodnost, debelost, povečano poraščenost ter večjo verjetnost, da dobimo sladkorno bolezen?
Napredujoča ginekološk...

Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah. V državah razvitega sveta in tudi v Sloveniji vsako leto na novo zboli več kot 140 bolnic na 10.000 žensk. In vendar imamo zdravstveni sistem, ki nam...

Vsak marec je mesec osveščanja o kronični napredujoči ženski bolezni – endometriozi. Simbol zanjo je rumena pentljica, podobno, kot z roza pentljico označujemo raka na dojkah, z zeleno ra...

Multimedija

Pogosta vprašanja

24.02

DELOVNI ČAS

Diagnostični center STRAH bo zaprt od 26.2. do 1.3.2024. Za naročanje smo dosegljivi na: 051 636 000 v omejenem času. Če se vam ne javimo takoj, vas vsekakor pokličem nazaj, zato počakajte naš klic.Za urgentne primere nas nadomešča:&nb...

18.07

Dopust

Na dopustu smo do 31.7.2023.

V omejenem času smo dosegljivi na naši številki 051 636 000 in v čim krajšem času vas bomo poklicali nazaj.

Za urgentne primere nas nadomešča Katja Milićević, dr.med. v svoji ambulanti Med-ona v Trzinu. (Tel...

01.09

September - mesec ozaveščanja o PCOS

 Sindrom policističnih ovarijev (jajčnikov), s kratico PCOS je najbolj pogosta motnja pri ženskah, ki povzroča:- hudo hormonsko neravnovesje,
- motnje menstruacije,
- neplodnost,
- poraščenost,
- presnovne motnje z debelost...

NAROČITE SE NA E-NOVICE

KJE SMO?

DIAGNOSTIČNI CENTER STRAH
Slamnikarska cesta 3a, 1230 Domžale

DIAGNOSTIČNI CENTER STRAH

Zasebna ginekološka ordinacija brez koncesije

Primarij DARIJA STRAH, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva
licenca FMF za ultrazvočne preglede v nosečnosti in ginekologiji, licenca za ultrazvočne preglede dojk

 

NAROČANJE PO TELEFONU
+386 (0) 590 636 00
+386 (0) 51 636 000

SPLETNO NAROČANJE
narocanje@dcstrah.si
ali preko spletnega obrazca

DELOVNI ČAS
pon: 10.40 - 17.00,
tor, sre, čet, pet: 8.40 - 15.00.

© Diagnostični center Strah
Izdelava spletne strani Cloovis & Darka