naročanje na tel.:
0590 636 00, 051 636 000ali

O holesterolu med nosečnostjo

Zdrava in uravnotežena prehrana med nosečnostjo je zelo pomembna za zdrav razvoj otroka. Ali naj se nosečnica izogiba hrani, ki vsebuje veliko holesterola? Kakšna je vloga holesterola v nosečnosti? Ali je treba njegove vrednosti preverjati? Ali so povečane vrednosti lahko škodljive za plod? Ali je treba upoštevati priporočila za znižanje vrednosti maščob in holesterola? O vsem tem smo se pogovorjali s strokovnjakinjo, primarij dr. Darjo Strah, specialistko ginekologije in porodništva.


1. Zakaj je holesterol potreben v življenju človeka?

Holesterol je gradbena sestavina vsake celice človeškega telesa. Sodeluje tudi pri tvorbi in metabolizmu hormonov, žolčnih kislin in vitamina D. Vrednosti v krvi so odvisne tako od tvorbe v jetrih kot tudi od vnosa maščob s prehrano. Vrednosti holesterola zelo skrbno merimo pri ženskah, ki niso noseče, saj so povezane v večjim tveganjem za nastanek ateroskleroze in posledičnih obolenj s strani ožilja in srca. Povišane vrednosti poleg drugih ukrepov kot so prizadevanja za pravilno prehrano, gibanje in skrben nadzor telesne teže, tudi zdravimo. Najpogostejše zdravilo za znižanje krvnega holesterola so statini in njihovo delovanje dokazano učinkovito znižuje možnosti za nastanek večje obolevnosti.


2. Kakšna pa je vloga holesterola v nosečnosti?

Povišana vrednost holesterola v nosečnosti ima svojo naravno vlogo za ohranjanje nosečnosti do predvidenega poroda in rojstva donošenega otroka. Iz holesterola nastajata namreč oba spolna hormona estrogen in progesteron, ki seveda s povečano sintezo in posledično visoko koncentracijo omogočata nadaljevanje nosečnosti. Plod sam potrebuje holesterol za pravilen razvoj možganov in okončin. Tako nosečnica, posteljica in plod imajo zmožnost pretvorbe holesterola v oba hormona. Zato so večje vrednosti maščob in holesterola v nosečnosti normalne.


3. Kako se spremenijo vrednosti holesterola v krvi med nosečnostjo?

Znano, da se vrednosti holesterola v nosečnosti spremenijo, vendar rutinsko holesterola ne merimo, ne nadzorujemo in tudi ne zdravimo. Normalne vrednosti holesterola se običajno gibajo pod 5 mmol/L. V nosečnosti se vrednosti povišajo in lahko znašajo do 9 mmol/L v tretjem trimesečju. V povprečju so vrednosti višje od 25 do 50%. Povišane vrednosti so merljive tudi med dojenjem zaradi večje tvorbe, ki nastane kot posledica mnogih hormonskih sprememb pri materi. Načeloma pa se vrednosti nekaj tednov po porodu počasi vrnejo na vrednosti pred zanositvijo.


4. Kako je pri nosečnicah, ki so imele že pred nosečnostjo višjo raven holesterola?

Raziskave so dokazale, da imajo zelo visoke vrednosti holesterola lahko škodljiv učinek tako na zarodek kot tudi kasneje v življenju. Otroci mamic s povišanim holesterolom pred nosečnostjo imajo kasneje v odrasli dobi kar pet krat večje tveganje, da imajo tudi sami povišane vrednosti holesterola in tveganje za srčno žilne zaplete. Vrednosti holesterola med nosečnostjo, ki se povišajo v običajnem obsegu, nimajo škodljivega učinka na plod.


5. Ali so nizke vrednosti holesterola med nosečnostjo nevarne?

Načeloma velja, da jetra s svojo sintezo holesterola in drugih maščob uravnavajo normalne vrednosti. Zato so zelo nizke vrednosti pravzaprav redke, a so povezane z možnostjo zastoja rasti ploda in prezgodnjega poroda.


6. Ali so povečane vrednosti maščob v krvi lahko nevarne za plod in njegov razvoj? Morajo nosečnice jemati zdravila za nižanje maščob?

Statini znižujejo obolevnost in umrljivost tako pri pacientkah z ali brez srčno - žilnih obolenj in so primerni za dolgotrajno zdravljenje. So pa teratogeni, torej lahko pomembno negativno vplivajo na razvoj ploda. Zato jih med nosečnostjo ne uporabljamo in povišanih vrednosti pri nosečnicah ne zdravimo. Vseeno pa se
moramo zavedati, da lahko zelo visoke vrednosti pospešijo nastanek povišanega krvnega tlaka z možnostjo nastanka preeklampsije in zapletov tako pri nosečnici kot plodu. Vendar so taka stanja zelo redka.


7. Ali je priporočljivo, da nosečnice upoštevajo priporočila in ukrepe za znižanje vrednosti maščob v krvi in katere?

Najboljša pot ohranjanja vrednosti maščob in holesterola je zdravo prehranjevanje z obilo sadja, zelenjave in vlaknin. Potrebno se je izogibati nasičenim maščobam. Zelo pomembna je vsakodnevna telesna aktivnost. Ne smemo pozabiti, da potrebuje nosečnica le približno 250 do 300 dodatnih kalorij dnevno in ne sme prekoračiti priporočenega povečanja telesne teže, ki velja kot eno večjih tveganj za različne zaplete, kadar se nosečnica prekomerno zredi.


Zaključek


  • Povečane vrednosti holesterola in maščob med nosečnostjo so normalne;
  • Zdravil za znižanje krvnega holesterola med nosečnostjo ne uporabljamo, ker so škodljiva za plod;
  • Za ohranjenja vrednosti holesterola sta pomembna zdrava prehrana in primerna telesna dejavost, nosečnica naj tudi ne prekorači priporočenega povečanja telesne teže.
Multimedija
24.02

DELOVNI ČAS

Diagnostični center STRAH bo zaprt od 26.2. do 1.3.2024. Za naročanje smo dosegljivi na: 051 636 000 v omejenem času. Če se vam ne javimo takoj, vas vsekakor pokličem nazaj, zato počakajte naš klic.Za urgentne primere nas nadomešča:&nb...

18.07

Dopust

Na dopustu smo do 31.7.2023.

V omejenem času smo dosegljivi na naši številki 051 636 000 in v čim krajšem času vas bomo poklicali nazaj.

Za urgentne primere nas nadomešča Katja Milićević, dr.med. v svoji ambulanti Med-ona v Trzinu. (Tel...

01.09

September - mesec ozaveščanja o PCOS

 Sindrom policističnih ovarijev (jajčnikov), s kratico PCOS je najbolj pogosta motnja pri ženskah, ki povzroča:- hudo hormonsko neravnovesje,
- motnje menstruacije,
- neplodnost,
- poraščenost,
- presnovne motnje z debelost...

NAROČITE SE NA E-NOVICE

KJE SMO?

DIAGNOSTIČNI CENTER STRAH
Slamnikarska cesta 3a, 1230 Domžale

DIAGNOSTIČNI CENTER STRAH

Zasebna ginekološka ordinacija brez koncesije

Primarij DARIJA STRAH, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva
licenca FMF za ultrazvočne preglede v nosečnosti in ginekologiji, licenca za ultrazvočne preglede dojk

 

NAROČANJE PO TELEFONU
+386 (0) 590 636 00
+386 (0) 51 636 000

SPLETNO NAROČANJE
narocanje@dcstrah.si
ali preko spletnega obrazca

DELOVNI ČAS
pon: 10.40 - 17.00,
tor, sre, čet, pet: 8.40 - 15.00.

© Diagnostični center Strah
Izdelava spletne strani Cloovis & Darka